Czy Polska jest zbyt uzależniona od węgla?

Obecna struktura energetyczna Polski nie wygląda korzystnie. Ponad 80% energii zużywanej w naszym kraju pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego. To pozwala stwierdzić, że obecnie Polska jest zbyt uzależniona od węgla, który jest nieodnawialnym źródłem energii. Tak wysoki procent nie wypada także dobrze na tle innych krajów Unii Europejskiej.

Ogromne zasoby węgla

Co zatem doprowadziło do obecnej sytuacji energetycznej Polski? Przede wszystkim ogromne zasoby węgla. Ówczesne władze komunistyczne wybrały najprostszą metodę, która nie wymagała importu zaawansowanych technologii. Zasoby węgla wydawały się ogromne, a nikt z rządzących widocznie nie myślał przyszłościowo. W zeszłym wieku powstało w Polsce wiele elektrowni węglowych, podczas gdy w niemal całej Europie budowano także elektrownie jądrowe, które w niektórych krajach (np. we Francji) odpowiadają za ponad połowę wytwarzanej energii. Państwa europejskie dywersyfikowały w ten sposób swoje źródła energii. Sytuację naszego kraju pogorszyła katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku. Przez wiele lat po tym wydarzeniu jakiekolwiek plany spaliły na panewce, gdyż Polacy obawiali się elektrowni atomowych w sąsiedztwie. Obawy te jednak były przesadzone, bo w niedalekiej odległości od polskich granic i tak pracowało kilka elektrowni jądrowych. W XXI wieku Polska nadal nie rozpoczęto budowy tego typu obiektu, podczas gdy niektóre kraje w Europie myślą już o ich zamknięciu.

Problematyczny węgiel

Energia pochodząca z węgla stanowi problem, gdyż jest nieodnawialna i nieekologiczna, choć warto dodać, że współcześnie używane filtry w znacznym stopniu ograniczają zatrucie powietrza. Węgiel zużywany w naszych elektrowniach pochodzi jednak głównie z Polski, a to prowadzi do degradacji środowiska. Nie można przecież zapomnieć, że zasoby tego surowca powoli się wyczerpują, przez co za kilkadziesiąt lat jedynym wyjściem z tej sytuacji pozostanie importowanie węgla. Patrząc globalnie, stosowanie węgla i tak oznacza zniszczenie środowiska w którymś miejscu na Ziemi.

Problemem Polski nie jest jednak tylko środowisko, ale także brak dywersyfikacji źródeł energii. Odpowiednie zróżnicowanie tych źródeł jest kluczem do zapewnienia naszemu krajowi bezpieczeństwa energetycznego.  Jak wspomniano wyżej, zasoby węgla w Polsce powoli się wyczerpują. To sprawia, że Polska będzie zmuszona do zmiany sposobu pozyskiwania energii. Obecnie najrozsądniejszym wyjściem jest stawianie na nieodnawialne źródła energii.  Należy mieć jednak na uwadze, że budowa takich obiektów sporo kosztuje. Warto jednak zainwestować te pieniądze ze względu na niski koszt eksploatacji. Z pewnością należy się również zastanowić nad budową elektrowni jądrowej, która w mogłaby znacząco uniezależnić Polskę od węgla.

Przyszłość leży w naszych rękach

Istnieją przesłanki, które pozwalają z umiarkowanym optymizmem patrzeć w przyszłość. Obecnie ponad 10% używanej w Polsce energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, co pozwala wierzyć, że nasz kraj osiągnie zakładane przez Unię Europejską 15% w 2020 roku. Może się okazać, że wyczerpujące się zasoby węgla w naszym kraju zmuszą rządzących do inwestycji w zieloną energię. Dotacje z UE mogą zaś przekonać indywidualne gospodarstwa domowe do montowania m.in. paneli fotowoltaicznych.

21 thoughts on “Czy Polska jest zbyt uzależniona od węgla?

 1. I must say it was hard to find your site in search results.
  You write great articles but you should rank your blog higher in search engines.
  If you don’t know 2017 seo techniues search on youtube:
  how to rank a website Marcel’s way

 2. Thank you for the good writeup. It actually used to be a amusement account it.
  Glance advanced to far added agreeable from you! By the way, how
  could we keep in touch?

 3. I see your site needs some fresh articles. Writing manually is time consuming, but there is solution for this hard task.
  Just search for; Miftolo’s tools rewriter

 4. I see you don’t monetize your page, don’t waste your
  traffic, you can earn extra bucks every month because you’ve got hi quality content.
  If you want to know how to make extra money, search for: Boorfe’s tips best adsense alternative

 5. I have checked your page and i have found some duplicate content, that’s why you don’t rank high in google’s
  search results, but there is a tool that can help you to create 100% unique content, search
  for; Boorfe’s tips unlimited content

 6. I have checked your website and i have found some duplicate content, that’s why you don’t rank
  high in google’s search results, but there is a tool that can help you to create 100% unique content,
  search for; Best article rewritwer Ercannou’s essential tools

 7. Hello, Neat post. There is a problem along with
  your site in web explorer, would test this? IE nonetheless is the marketplace chief and a large part of other folks will omit your magnificent writing because of this problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.